Laddomat to najlepsze rozwiązanie dla urządzeń grzewczych opalanych drewnem i kotłów zgazowujących drewno. Jak w każdym urządzeniu sposób zamontowania i użytkowania może mieć wpływ na jego działanie i funkcjonowanie. Poniżej zebraliśmy najczęściej występujące pytania lub problemy oraz ich odpowiedzi związane z użytkowaniem i montażem jednostek ładującuch bufor c.o LADDOMAT.
W zdecydowanej większości przypadków charakterystyczne stukanie spowodowane jest pojawieniem się powietrza w instalacji lub zbyt niskim ciśnieniem w naczyniu przeponowym.
Wkładka termostatu jest jednym z elementów, który ulega naturalnemu zużyciu wraz z upływem czasu. Poziom zużycia zależy w dużym stopniu od wysokości temperatury, na którą narażona jest wkładka. Eksploatacja elementu przy temperaturach bliskich 100°C powoduje znacznie szybsze zużycie wkładki termostatu.
Pompa zwyczaj nie ulega zepsuciu bez wyraźnego powodu. Najczęstszymi przyczynami uszkodzenia urządzenia są zanieczyszczenia, brud, powietrze gromadzące się w instalacji c.o., które mogą spowodować zatrzymanie się pompy lub zużycie panewek i w efekcie doprowadzić do powstania przecieku i/lub pojawienia się specyficznego hałasu. W przypadku gdy pompa działa wolno można spróbować wyczyścić urządzenie od środka i ponownie podłączyć do instalacji.
Najlepszym rozwiązaniem jest załadowanie jednego pełnego cyklu opalania aż do momentu gdy wymiennik c.w.u. nagrzeje się do samego spodu i na tym etapie zakończyć. Ryzyko związane z dalszym "dopalaniem" jest takie, że chłodzenie kotła może być niewystarczające w fazie końcowej i może to doprowadzić do zagotowania wody w kotle lub wyłączenia nadmuchu.
W tym wypadku można spróbować zmienić wkładkę termostatu w Laddomacie na taką, która otwiera się przy wyższej temperaturze. W ten sposób można uzyskać wyższą temperaturę podczas fazy ładowania. Oznacza to, że również i temperatura uzyskana w wymienniku c.w.u. będzie wyższa.
W przypadku stosowania wkładek o wyższych przepustowych zaleca się obniżenie prędkości pompy do 2. Nie wolno redukować prędkości do 1!
W miarę możliwości należy unikać sytuacji, w których zbiornik miałby znajdować się poniżej urządzenia grzewczego. Wpływa to negatywnie na stopień ładowności Laddomatu i może przyczynić się do zatrzymania ciepła w kotle w przypadku gdy wymiennik c.w.u. usadowiony jest niżej.
Jeżeli jednak połączenie musi być zrobione w ten sposób, należy zastosować Laddomat 10 lub Laddomat 11-30 (nie stosować Laddomatu 21) i ustawić go u dołu, przy wymienniku c.w.u.
Nie. Wszelkie informacje odnośnie rekomendowanych maksymalnych odległości pomiędzy urządzeniem grzewczym a wymiennikiem c.w.u. podane są w instrukcji obsługi konkretneg modelu Laddomatu.